Dobrodruzi, kteří inspirovali řadu Longines Spirit

Mnoho slavných objevitelů spoléhalo při zdolávání vzduchu, země a vody na své věrné pomocníky z dílny značky Longines. Díky své spolehlivosti, přesnosti, odolnosti a technologii se tyto švýcarské hodinky staly součástí historie. Mezi jejich nejznámější majitele patřili Charles Lindbergh, Amelia Earhartová nebo Paul-Emile Victor. A byl to právě Longines, kdo měřil čas během Lindberghova legendárního letu přes Atlantik.

Nová kolekce Longines Spirit se nese ve stejném duchu, jako hodinky slavných průzkumníků. Modely si zachovávají tradiční rysy pilotních hodinek a kombinují je s moderními prvky. Typická je velká korunka, indexy ve tvaru diamantu a luminescentní ručičky. Všechny modely z této kolekce jsou také vybaveny chronometrem s certifikací COSC, která je příkladem technologického pokroku. Touto certifikací doposud disponovala pouze řada Record.

Charles lindbergh: lepší navigace hodinek longines

Americký letec Charles Lindbergh, známý i pod přezdívkami Osamělý orel a Lucky Lindy, se proslavil prvním sólovým přeletem Atlantského oceánu v roce 1927. Už jako kluk projevoval zájem o techniku a stroje, zejména letadla. Dne 20. května 1927 vzlétl z Rooseveltova letiště na Long Islandu se svým strojem Spirit of St. Louis a s hodinkami Longines na svém zápěstí, které sloužily k jeho navigaci. Po absolvovaní přeletu adresoval dopis řediteli firmy Longines s detailním návrhem vylepšení hodinek pro piloty. Tyto podrobné instrukce umožňovaly snadnější a preciznější navigaci. Ředitel vzal jeho návrhy v potaz. Hodinky byly sestrojeny dle Lindberghových připomínek a návrhů a vyrábí se dodnes.

Za pozoruhodný přelet nad Atlantikem obdržel Lindbergh vyznamenání Záslužný letecký kříž i nejvyšší armádní vyznamenání USA: Medaili cti. Tímto počinem odstartovala nevídaná publicita kolem Lindberghovy osoby a jeho letu, která pak přispěla k překotnému rozvoji leteckého průmyslu. I dosavadní skeptici začali pak brát leteckou dopravu vážně. Svět bez Lindbergha by dnes vypadal úplně jinak.

 

Amelia earhartová: přelet za 14 hodin 56 minut

Pilotka Amelia Earhartová, rovněž z USA, překonala také historický milník – pokud Lindgbergh byl prvním mužem, jenž absolvoval přelet nad Atlantikem na jeden zátah, Earhartová mu tím samým počinem sekundovala jako první žena. Atlantský oceán přeletěla několikrát, prvně jako spolucestující, ale 20.–21. května 1932 letěla sama v jednomotorovém letounu Lockheed Vega. Cestu zvládla za 14 hodin a 56 minut – čas jí naměřily zrovna tak hodinky Longines.

Čtyři roky nato začala plánovat let kolem světa. S navigátorem Fredem Noonanem absolvovali 35 000 kilometrů cesty, zůstávalo jim posledních 11 000 km. Uprostřed Tichého oceánu se rádiové spojení přerušilo a letadlo zmizelo. Spekuluje se, jestli Earhartová s navigátorem přežili nebo uhynuli na dehydrataci na atolu Nikumaroro. Každopádně, její dobrodružný odkaz žije dál prostřednictvím modelů Longines Spirit.

 

paul-emile victor: longines zdolaly polární podmínky 

Průzkumník Paul-Emile Victor se sice narodil ve švýcarské Ženevě, ale židovským rodičům českého a polského původu. V roce 1934 se účastnil expedice do Grónska. Tam v roce 1936 strávil až sedm týdnů jen přechodem grónského polárního ledovce. Navzdory nízkým teplotám a drsným podmínkám jeho chronometry Longines fungovaly bezchybně a pomáhaly mu při výpočtu zeměpisné délky.

Počas druhé světové války bojoval na straně amerického letectva. Po válce se angažoval ve francouzských polárních výpravách a na jeho počest byl poměnován vrchol v Antarktidě: Mount Victor.